Yurtdışından Türkiye’ye Para Göndermek – Ucuz ve Güvenli

Sizin için bu içeriğimizde Yurtdışından Türkiye’ye Para Göndermek meselesini ele alacağız. Malum son yıllarda Türkiye’den Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu ülkelerine çok ciddi bir beyin göçü mevcut. Yurtdışında çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, kendi memleketlerine para göndermek için bir takım zorluklarla karşılaşıyorlar. Bu zorluklar eskisi kadar olmasa da gayet çetin. İnternet çağının gelişimi ve aracı şirketlerin artması ile uluslararası para transferi mevzusu da bir o kadar kolaylaştı. Şimdi sizlere yurtdışından Türkiye’ye en hızlı, güvenli ve ucuz şekilde nasıl para gönderebileceğinizi paylaşalım.

Yurtdışından Türkiye’ye yapacağınız transferlerde artık tek gerekli bilgi IBAN numarası. Eğer para göndereceğiniz kişinin/hesabın IBAN numarasına sahipseniz gerisi kolay.

Sadece IBAN bilgisi ile yurtdışından Türkiye’ye para yollamak için birkaç seçenek hakkınız var. Bunlardan birisi TransferWise, bir diğeri de TransferGo. Bu iki şirket sayesinde en ucuz ve güvenli şekilde Türkiye’ye para gönderebilirsiniz. Her iki şirketi de bilahare en ince detayına kadar incelediğimiz yazılarımız yakında yayınlacak. Şimdi gelin bu servisleri nasıl kullanacağımızı inceleyelim.

Yurtdışından Güvenli Para Transferi Yapın

TransferWise ile Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderme

TransferWise, Londra merkezli bir finans şirketidir. Dijital bankacılık, döviz alım satım ve online ödemeler konsunda uzmanlaşmış, köklü, güvenilir ve bir o kadar da zengin bir kurumdur. 2019’daki yıllık gelirleri tam 1.744.416.900,00 Türk Lirasıdır. Yanlış duymadınız. Rahat karşılaştırma yapılabilmesi için daha gerçekçi bir örnek verecek olursak: 2019 yılında Enerji Bakanlığının tavan bütçesi 2 milyar Türk Lirasıydı. Konumuza dönecek olursak TransferWise’a güvenme konusunda içinizde en ufak bir şüphe olmasın. Şimdi adım adım yapmanız gerekenleri anlatalım:

transferwise türkiyeye para transferi

TransferWise ile Para Gönderin

  1. TransferWise’dan hesap açmalısınız.
  2. Kendi para biriminizle ya da TL cinsinden ne kadar para göndereceğinizi girmelisiniz.
  3. Alıcı bilgilerini tam ve eksiksiz olarak girmelisiniz. Bunlar IBAN ve alıcı adı soyadıdır.
  4. Son adımda para transferini hangi yolla yapacağınızı seçip, işlemi gerçekleştireceksiniz. Banka havalesi, kredi kartı ve bulunduğunuz ülkeye özel ödeme çözümlerini de kullanabilirsiniz.

Yukarıdakilerin haricinde extra bir bilgiye ihtiyaç yok. Klasik banka ödemelerinde kullandığınız SWIFT ve BIC kodları burada anlamını yitiriyor ve sizi bunları düşünmek ve doğru bir şekilde girmenin yarattığı stress gibi çok büyük bir külfetten kurtarıyor.

TransferWise Ücretsiz Üye Olun

TransferGo ile Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderme

Aslında TransferGo mantık ve işleyiş olarak TransferWise’a benziyor. TransferGo komisyon oranları ve ucuzluk konusunda TransferWise kadar cömert. Bunu TransferWise ve TransferGo karşılaştırma içeriğimizde ele aldık. Konumuzda dönecek olursak TranferGo’dan Türkiye’ye para göndermek gerçekten çok basit. Yapmanız gerekenler şu şekilde:

transfergo türkiye ye para transferi

TransferGo ile Para Gönderin

  1. TranferGo’ya hızlıca üye olmanız. Sizden telefon, ad soyad ve adres bilgileri talep edecek.
  2. Para gönder sekmesinden kendi para biriminizi seçip ne kadar para göndermek istediğinizi giriyorsunuz.
  3. Ardından karşı tarafa ait yani parayı alacak kişiye (bu kendiniz de olabilirsiniz) Türkiye’deki bilgilerini girin.

    Not: TransferGo’nun güzel özelliklerinden birisi, Türkiye’deki bir banka kartına ya da kredi kartına da gönderi yapabiliyor olmanız. 

  4. Ödeme yönetimini seçin ve para gönderme işlemini tamamlayın. Hepsi bu kadar.

TransferGo'yu Ücretsiz Deneyin

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme komisyonları

Bu konu uluslararası para transferinde en çok can sıkan konu. Ama artık değil! Çünkü TransferWise ve TransferGo sayesinde komisyon oranları inanılmaz derecede aşağılara indi. Çünkü her iki şirketinde komisyon oranları %3 civarında. Diyelim ki Türkiye’ye tam 100 Euro göndermek istiyorsunuz. Bugün itibari ile 100 eurun değeri tam 850 TL. TransferWise’den bugün Türkiye’ye 100 euro göndermek isteseydiniz 825.77 göndermiş olacaktınız. Yani TransferWise 850 TL’de 25 TL’lik bir komisyon kesiyor. Bu da tam 2.9, 3 EUR demek. TransferGo’da da aşağı yukarı aynı komisyon oranları geçerli. Bankalar ile karşılaştırdığımızda bu komisyon oranları inanılmaz düşük.

Sonuç

TransferWise ve TransferGo sayesinde yurtdışından Türkiye’ye para göndermek inanılmaz kolay ve zahmetsiz. Sizde ücretsiz olarak bu iki firmadan hesap açıp, küçük miktarlarda denemeler yapabilirsiniz. Biz denedik ve paranın bir Avrupa ülkesinden Türkiye’ye 6 saat gibi kısa sürede geldiğini gördük. Hatırlatalım. Parayı mesai başlangıç saatinde gönderdik ve paranın ulaşması akşamı buldu. Eğer ikisi arasında seçimsiz kalıysanız ve bizim fikrimizi soruyorsanız biz size TransferWise’ı öneririz. Nedeni iste, daha eski ve köklü bir firma. Güvenililirlik ve ucuzluk konusunda her iki firmaya da tam not verebiliriz.

TransferWise Hemen Risksiz Deneyin

Login/Register access is temporary disabled